Manapság a filmiparban egyre jobban elterjedtek a különböző könyvek filmadaptációi, melyek kedvenc történeteinket dolgozzák fel. Véleményem szerint régebben jobban igyekeztek a könyvben leírt cselekményt és részleteket pontosan visszaadni, de erre majd kicsit később fogok visszatérni.
A teljes történet pontos visszaadása általában attól függ, hogy belefér-e az átlagos idő keretbe, amit leginkább a nézők véleménye határoz meg. Kicsit körbekérdezősködtem ismerőseim körében, hogy ki milyen hosszúságú filmet hajlandó megnézni a moziban. Legtöbbjük a 3 órásnál hosszabb hangvételű filmeket már túl hosszúnak tartja, viszont az is kiderült, hogy ha megfelelő reklámot kap a film és már előzménye is volt - akár egy franchise részeként vagy könyv formájában - , akkor még belefér a több mint három eltöltött óra a moziban.
Természetesen egészen más a helyzet, amikor az ember otthon néz filmet. Egyrészt a tv-ben látott filmek nagy része hónapokkal, vagy előfordul, hogy éppen évekkel később kerül nálunk műsorra. Ennek következményeképp lettek rendkívül népszerűek a különböző torrent oldalak, valamint a sokak által igen kedvelt netflix, ahol, ha gyors internet kapcsolattal rendelkezünk, bizonyos fix havidíjért bármilyen sorozatot vagy filmet meg tudunk nézni, azok letöltése nélkül. Sokak örömére pár évvel ezelőtt Magyarországon is elérhetővé vált ez a fajta lehetőség.
No de térjünk vissza a könyv adaptációkhoz. Ami engem illet gyerekkoromban utáltam olvasni, mert csupa olyan történetet kellett elolvasni, melyeknek nagy része kicsit sem tetszett. Amikor viszont bekerültem a főiskolára, más lett a helyzet, egyre több időt töltöttem a könyvtárban és rengeteg olyan könyvet olvastam el, ami igazán tetszett.
Fontos szempont volt, hogy magam választhattam ki, melyikre szánok időt, aztán egyre többször feltűnt, hogy nagyon sok olyan általam szeretett könyv van amelyikből készült film is. Anne Shirley, Harry Potter, A csudálatos Mary, Egy boltkóros naplója, Utóirat, szeretlek, Szerelmünk lapjai, A suttogó, A Nagy Gatsby, stb, stb.
Voltak olyanok, amelyeket teljesen átadták a könyv történéseit, de általánosságban azt vettem észre, hogy valahogyan mindig változtatnak rajta. Természetesen egy olyan nagy kaliberű könyv, mint a Harry Potter vagy akár csak a Gyűrűk ura, anélkül, hogy ne hagytak volna ki részleteket, nem hogy 3, de minimum 5-6 órán át tartott volna, amit azért valljuk be, elég nehezen ülne végig bárki is.
Akadtak olyan könyv adaptációk is, amelyeket olyan szinten változtattak meg vagy éppen tettek nagyon maivá, hogy egyszerűen képtelen voltam végig nézni, némelyek pedig fölösleges változáson mentek át, hiszen a cselekmény szempontjából teljesen mindegy, hogy hány testvére van a főszereplőnek vagy éppen, hogy amerikai vagy brit állampolgár (Ps. I love you, Egy boltkóros naplója).
Ami nagyon tetszett az az Egy boltkóros naplója, Utóirat, szeretlek, Szerelmünk lapjai és Anne Shirley megfilmesítése - utóbbiból sorozat is készült. Ezek a történetek olyan apró változtatásokon mentek keresztül, melyek élvezhetőség szempontjából nem vettek el semmit az élményből. Viszont A suttogó és A nagy Gatsby már más helyzet.
Előbbi történet vége okozott csalódást, bár maga a film is jól sikerült, mégis hiányoltam a nagy finálét: a főszereplő, akit Robert Redford alakít, a könyvben meghal mielőtt szerelme kiteljesedhetne a Scarlett Johannsson anyját játszó Kristin Scott-Thomas karakterével. Utóbbi pedig számomra maga volt a rettenet. A nagy Gatsby egy '20-as években játszódó történet, mely a filmben egy túlságosan mai, modern zenékkel teletűzdelt, velejéig züllött társasága képét mutatta, amit az író, F. Scott Fitzgerald kevésbé harsányan ír le.
Az egyetlen könyv adaptáció, aminél először hiányoltam, de nagyon hamar el is felejtettem, hogy bizonyos részletek kimaradtak az a Harry Potter franchise volt. A történet ugyanúgy magával ragadott, mint amikor először olvastam és azóta is újra meg újra megnézem, ahogyan mindegyik fent említett filmet.
A változtatás sok mindenen múlik, véleményem szerint erre a kérdésre igazán csak a forgatókönyvírók tudnak megfelelő választ adni, arra pedig, hogy melyik történet érdemes arra, hogy filmre vigyék talán a produkciós irodák munkatársai tudják a választ.
Ti melyik könyv adaptációját szeretitek?